29 Mayıs 2018 Salı

Paulo Coelho / Veronika Ölmek İstiyor
  Simyacı kitabı ile bilinen Paulo Coelho’dan  hayata dair anlamlı bir kitap.
 Veronika,hayatın sıradanlığından bıkmış mutsuz bir kadındır ve ölmeye karar vermiştir.Bir gün, uyku hapları içerek  intihar eder.İçtiği ilaçlar yüzünden kalp krizi geçirir.Uyandığında kendisini bir akıl hastanesinde bulur.Doktor kalbinin geri döndürülemez hasarlar aldığını, ancak bir hafta dayanabileceğini söyler.
 Veronika, başta bu duruma mutlu olsa da hastanede geçirdiği bu bir hafta süresince yaşamayı istemeye başlar.Burada tanıdığı insanlar ona hayatın hala yaşanılabilir olduğunu fark ettirir. Şizofreni hastası Eduardo ile yolları kesişir ve birbirlerine aşık olurlar.Veronika artık ölmek istemez.
  Bu arada doktorun sakladığı bazı şeyler vardır.Bir deney üzerinde çalışmakta ve kitap yazmaktadır. Veronika gerçekten ölecek midir? Artık yaşamayı isterken onu ne gibi süprizler bekliyordur? Tüm bu soruların cevapları kitapta.


  Kitap sürükleyici,merak uyandıran bir anlatıma sahip. Karakterlerin içsel çatışmaları, çok güzel kaleme alınmış.
 Kişilerin  hayat muhasebelerini okurken,  sen de kendini bir anda hayatını sorguluyorken bulabilirsin.Yaşam elbet bir gün sona erecek.Ancak hala hayattayken neler yapmak istiyorsan onları yapmaya başlayabilirsin.
                                             
                                                           
                                                                ALINTILAR


‘Deli olmak, düşüncelerini iletmekten aciz olmak demek. Sanki yabancı bir ülkedesin, çevrede olup biten her şeyi görüyor, anlıyorsun, ama istediğini anlatmaktan, dolayısıyla da yardım bulmaktan umutsuzsun, çünkü orada konuşulan dili bilmiyor, anlamıyorsun.’ ‘Hepimiz hissetmişizdir bunu.’ ‘Hepimiz şu ya da bu biçimde deliyiz zaten.’ 
                                
"O hapları aldığımda nefret ettiğim birini öldürmeye çalışıyordum. İçimde başka, sevebileceğim Veronikalar olduğunu bilmiyordum." 
                              
 ‘Nasıl olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?’
Veronika, ‘Nasıl olduğumu zaten biliyorum’dedi.’ ‘Ve gövdemde sizin gördüğünüz değişikliklerle hiç ilgisi yok olanların. Olan her şey ruhumda oluyor.’


‘ Gerçeklik nedir?
-Çoğunluk ne diyorsa odur. İlle de en iyisidir ya da
en mantıklısıdır anlamına gelmez bu, toplumun bir bütün
olarak isteklerini en yakından karşılayandır.’

“Gerçi elimde yalnızca şimdiki zaman var ama... hem de epeyce kısa bir zaman.”
“Kimsede daha fazlası yok, şimdiki zaman ise her zaman kısadır. Tabii bazı insanlar, bir sürü şeyler biriktirdikleri bir geçmişleri ve daha bir sürü şey biriktirecekleri bir gelecekleri olduğuna inanırlar, o başka.” 


‘Düşünceler kafanıza üşüşmeyi sürdürecektir, ama onları bir kenara itmeye çalışın. İki seçeneğiniz var: Ya zihninizi denetleyeceksiniz ya da zihninizin sizi denetlemesine izin vereceksiniz. İkincisine alışkınsınız zaten, korkular, nevrozlar, güvensizlikler içinde savrulup gidiyorsunuz, çünkü hepimizin kendi kendini yok etme eğilimi var’  

 ‘Gerçek  ‘ben’in ortaya çıkmasına izin verin...Gerçek ben nedir? İçindeki sen, başkalarının biçimlendirmediği sen.’ 

'Normallik fikir birliğinden başka bir şey değildir. Yani çoğunluk bir şeyin normal olduğunu düşünür, dolayısıyla o şey -normal- olur.'

“Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bir tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz.”

-"İyileştim mi?"

-"Hayır. Siz farklı bir insansınız, ama herkes gibi olmak istiyorsunuz. Bu da bana kalırsa, ciddi bir hastalıktır." 12 yorum:

 1. Konu çok çekici gibi.. Listeme alabilirim Teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Hemen notunu alıyorum. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. Ne yazık kİ bir türlü elime alamadığım yazarlardan b
  iri. Halbuki o kadar da okumak istiyorum ama ne bileyim nasip olmadı. Ama bu kitabını da yazdım kenara yorum için teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. ismini çok duyup okumaya fırsat bulamadıklarımdan,
  sayfanıza yeni merhaba diyorum ve takibe aldım bende beklerim,
  sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba:)bende sizi zevkle takibe aldım teşekkürler:)

   Sil
 5. İlgi çekici bir konusu var. Okuyucuyu içine çeken bir kitaba benziyor. Not alayım adını. Teşekkürler!🌸😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim🌸 firsatin olunca bak mutlaka👍🏻😘

   Sil
 6. simyacıyı çok severim bunu okumadım piku bu da aklımda olsuun :)

  YanıtlaSil

 

Çok Bulutlu'nun Günlüğü Template by Ipietoon Cute Blog Design